Zamek w Chęcinach położony blisko Kielc niedaleko od jaskini Raj powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Inicjatorem budowy zamku był król Polski i Czech Wacław II. W XIV wieku warownia została rozbudowana za sprawą króla Kazimierza Wielkiego. Zamek był rezydencją m.in. królowej Bony i Władysława Warneńczyka. Obecne ruiny są rezultatem pożaru w 1607 roku, wojny ze Szwedami w czasie Potopu oraz działania wojsk Rakoczego w 1657 roku. W latach 60-tych XX wieku w okolicy zamku kręcono sceny do filmu Jerzego Hoffmana pt. Pan Wołodyjowski.
wtorek, 8 grudnia 2020
wtorek, 1 grudnia 2020
Szydłowiec - XVII-wieczny ratusz i XV-wieczny kościół farny
W centrum Szydłowca stoi odnowiony późnorenesansowy ratusz miejski, wybudowany w 1629 roku. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Dzisiaj prezentuje się całkiem przyzwoicie. Ratusz był ostatnim miejscem zamieszkania i śmierci wybitnego malarza polskiego Władysława Maleckiego.
Tuż obok stoi późnogotycki kościół farny pw. św. Zygmunta Burgundzkiego. Fundatorami tej świątyni byli Stanisław i Mikołaj Szydłowieccy. Warto wejść do środka, bo tam zobaczycie istne dzieła sztuki: płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego wykonana przez Bartolommeo Berrecci (twórcy nagrobnej kaplicy Zygmunta Starego w katedrze na Wawelu), polichromia autorstwa malarza Stanisława Samostrzelnika i klasycystyczny nagrobek Marii Radziwiłłowej wykonany przez Giacomo Monaldi.
Subskrybuj:
Posty (Atom)